Korteriühistu katusealusesse puiste-tselluvill

Tavaliselt soojustatakse nn Mustamäe tüüpi paneelmajade katuseid ebaefektiivselt, kasutades pealtsoojustamise lahendust. Kuna aga need majad on ehitatud katusekonstruktsioonis nii, et viimase laepaneeli ja katusepaneeli vahele jääb tuulutatav tühimik, mille kõrgus on 30 - 60 cm, siis pealtsoojustamisega seda tühimikku ei täideta, vaid suletakse lihtsalt selle tuulutusavad ja tühimik jääb tühjaks e majale külma(sillaks) ülemiste korterite kohal. Iga selline suurem tühimik hoiab alal külma niiskust, kui sinna just eraldi kütet ei viida, ja suurendab küttearveid. Seetõttu on lahendus ebaefektiivne. 

Priit Valge filmigrupi kaamera jälgis üht Soojustuse OÜ pakutud lahendust Mustamäe maja katusealuse soojustamiseks tselluvillaga. Seda filmilõiku võib vaadata alates minutist 11:48 - lihtsalt vedage hiirega audiskaala noolekest minutini 11:48 pärast reklaami lõppu- siit lehelt. Videoklipis esitletakse paneelidevahe soojustamist läbi katusepinda tehtavate avade, mis on otstarbekas juhul, kui laepaneeli ja katusepaneeli vahele jääb liialt kitsas tühimik, kus paigaldaja ei mahu liikuma. Sel päeval, kui filmiti, oli tegu just kitsa tühimikuga kortermajaga. Läbi katuseavade tselluvilla paigaldus annab aga otsese soojusefekti.

On teinegi soojustamislahendus ja see ei vaja katusesse avade sissevõtmist. Sel juhul peaks tuulutatav tühimik paneelide vahel olema kuni 60 cm. See võimaldab paigaldajale vajaliku liikumisruumi paneelide vahes ja tselluvillaga täidetakse maja kõige külmem osa tihedalt ning veatult, seega on soojustusefekt sama vahetu kui läbi katuseavade - otse soojustatava pinna all paiknevad korterid muutuvad kohe soojaks, sest soojakadu enam ei teki ja korterite küttearved ka õigustatult vähenevad. Katusepinna pealtsoojustamise puhul vahtpolüsterooliga on aga soojustusefekt küsitav. 

Lisaks oleme välja arvutanud, et pealtsoojustamine vahtpolüsterooliga läheb majaühistule kuni neli korda kallimaks võrreldes paneelidevahe täitmisega hingava tselluvillaga. Olgugi et soojustamisraha võib tulla väljastpoolt majaühistut, on see siiski reaalne raha, mida paraku kasutatakse ebaefektiivselt. Raha aitab sellistelgi juhtudel säästa tselluvill.

Please publish modules in offcanvas position.